خانه » آیا برای موفقیت باید شبانه‌روز کار کرد؟

آیا برای موفقیت باید شبانه‌روز کار کرد؟

جک دورسی مدیرعامل سابق توییتر: کارآفرینان باید در شب‌ها هم کار کنند و حتی یک روز هم استراحت نکنند به عنوان یک نگرش قدیمی شده به حساب می‌آید. اما در واقع، بر اساس نظر مدیرعامل توییتر، این نگرش غالبا منجر به شکست می‌شود.

در یک پادکست، جک دورسی ترجیح می‌دهد که کارهایش را بهینه کند تا هر ساعت و حتی هر دقیقه آن معنا داشته باشد، به جای بالا بردن ساعات کاری. او بر این باور است که بالا بردن ساعات کاری باعث کاهش کیفیت کار خواهد شد.

این میلیاردر ۴۳ساله به این صورت صحبت کرد که وقتی مردم مجبور به کار بلندمدت هستند، بسیار سخت می‌شوند و انسان‌ها در این شرایط هوشیاری خود را از دست می‌دهند و نمی‌توانند به اتفاقات پیرامونی‌شان توجه کنند. خودآگاهی یکی از ویژگی‌های شخصی است که برای موفقیت بسیار مهم است.

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که موفقیت یعنی روزی ۲۰ ساعت کار کردن و فقط ۴ ساعت خوابیدن است، اما دورسی معتقد است که این روش به‌درد نمی‌خورد. به عنوان مثال، مدیرعامل تسلا گاهی تا ۹۰ ساعت در هفته کار می‌کند و برخی هفته‌ها تا ۱۲۰ ساعت کار می‌کند، اما دورسی فکر می‌کند که این کارها دیوانگی است.

پیش از آنکه کارکنان توییتر و اسکوئر (دیگر شرکت تحت مدیریت دورسی) به خاطر کرونا کار از منزل را آغاز نمایند روز کاری دورسی از ۵ صبح با مدیتیشن آغاز می‌شد. او می‌گوید مدیتیشن vipassana را انجام می‌دهد: تکنیکی که روی مشاهده و درک الگوهای فکری تمرکز دارد (این مدیر موفق در سال ۲۰۱۸ و درست در روز تولد خود سفری ۱۰ روزه به میانمار داشت تا این تکنیک مدیتیشن را یاد بگیرد و این زمان مصادف شد با حمله نظامیان میانمار به مسلمانان روهینگیا. در نتیجه بسیاری دورسی را به خاطر این سفر مورد انتقاد قرار دادند).

بعد از مدیتیشن نوبت به نوشیدن قهوه و پیاده روی هشت کیلومتری او از منزل به محل کار می‌رسد که حدودا یک ساعت و ۲۰ دقیقه به طول می‌انجامد. دورسی می‌گوید در طول مسیر معمولا به پادکست و کتاب‌های صوتی گوش می‌دهد تا در این بازه هم یاد بگیرد.

دورسی ادامه می‌دهد که در این رویکرد او با مدیتیشن ذهن خود را آرام می‌کرد، با پیاده روی روزانه ورزش را به برنامه خود افزود و با گوش دادن به کتاب‌های صوتی درس‌های کوچکی می‌گرفت و اینگونه خود را برای جلسات کاری آماده می‌کرد.

اگر این کارها را انجام نمی‌دادم روز احتمالا وحشتناکی را شروع می‌کردم و حسم این بود که کلی کار مفید برای خودم انجام داده‌ام و اینطور به نظر می‌رسید که یک روز کامل دیگر دارم!

دورسی همچنین می‌گوید که در گذشته هر هفت روز هفته فقط وعده شام را تناول می‌کرده تا دیگر حواسش پرت صبحانه و ناهار نشود.

متوجه شدم در طول وعده‌های غذایی حذف شده میتوانم کارهای زیادی انجام دهم زیرا تمرکزم بیشتر شده بود و زمان بیشتری داشتم تا صرف کار نمایم. دورسی زمان روزانه خود را میان دو شرکت توییتر و اسکوئر تقسیم میکند. صبح‌ها در توییتر است و عصرها در اسکوئر و در پایان روز به خانه می‌رود و شام می‌پزد و استراحت می‌کند.

او می‌گوید در پایان روز این سوال را از خود میپرسم: من امروز چه یاد گرفتم؟

مطالب مرتبط