خانه » تلاشی برای مدیریت خشم

تلاشی برای مدیریت خشم

آیا خشم می‌تواند چیز خوبی باشد؟ خشم ما وقتی شروع به جمع شدن کند و کنترل نشده شود، می‌تواند مشکلاتی برای‌مان ایجاد کند. خشم ممکن است باعث تغییرات فیزیکی مانند افزایش ضربان قلب و فشار خون شود. خشم می‌تواند توسط هر موقعیت یا شخصی برانگیخته شود. گاهی اوقات مشکلات زندگی شخصی می‌تواند باعث عصبانیت و ناامیدی شود.

سه راه اصلی برای مقابله با خشم وجود دارد:

  1. ابراز آن
  2. سرکوب آن
  3. آرام کردن آن

روزنامه «هندوستان تایمز» در مطلبی به برخی نکات برای مواجهه با احساس خشم به روشی سالم اشاره کرده است:

۱- قبل از صحبت کردن فکر کنید: توصیه می‌شود کمی استراحت کنید. وضعیت را دوباره ارزیابی کنید. دیگران را در نظر گرفته و سپس صحبت کنید. وقتی عصبانی هستیم از موضوعاتی صحبت می‌کنیم که باعث می‌شود بعدا پشیمان شویم.

۲- هنگامی که آرام شدید، خشم خود را ابراز کنید:  پس از احساس آرامش، احساسات خود را به روش غیر تقابلی بیان کنید و به نگرانی‌هایی که با آن مواجه هستید بپردازید.

۳- ورزش کنید:  فعالیت بدنی به کاهش استرس و همچنین به آرامش عضلات کمک می‌کند. در هنگام عصبانیت توصیه می‌شود برای مدتی پیاده‌روی یا ورزش کنید.

۴- به خودتان استراحت بدهید:  در وسط روز و زمانیکه شرایط استرس‌زا می‌شود، استراحت کنید. این کار به شارژ مجدد ذهن و بدن برای مقابله با استرس کمک می‌کند.

۵- راه حل‌های ممکن را شناسایی کنید: با خود در مورد اینکه خشمگین شدن، راه حل نیست صحبت کنید. در مورد راه‌حل‌های ممکن برای عوامل و موقعیت‌هایی که شما را عصبانی می‌کنند، فکر کنید.

۶- به «من» پایبند باشید:   به جای شکایت از رفتار و کارهای شخصی دیگران، نگرانی‌هایی که با آن روبرو هستید و تاثیر آن‌ها را بر خود بیان کنید.

۷- از کینه ورزی خودداری کنید:  کینه‌ورزی از شخص دیگر تنها باعث می‌شود احساس ناراحتی کنیم. بهتر است دیگران را ببخشیم و خشم را کنار بگذاریم.

۸- از شوخ طبعی برای رهایی از تنش استفاده کنید:   شاید آرام ساختن فضا با شوخ طبعی بتواند به کاهش تنش کمک کند. همچنین می‌تواند باعث شود که در نهایت احساس بهتری داشته باشیم. با این حال در مورد شوخ طبع بودن در هنگام عصبانیت محتاط باشید.

۹- مهارت‌های آرامش بخش را تمرین کنید:  تمرین‌های تنفس عمیق یا صحبت با خود و اطمینان دادن به اینکه وضعیت می‌تواند بهتر شود، برخی از راه‌های آرامش ذهن و کاهش خشم هستند.

۱۰- بدانید چه زمانی به دنبال کمک باشید:  کنترل خشم می‌تواند چالش برانگیز باشد. برای یادگیری نحوه برخورد با این احساس بهتر است از متخصص کمک بگیرید.

 

توضیح: این مطلب گردآوری و ویرایش شده و منابع آن موجود است.

مطالب مرتبط